Jazda konno
Na uprawianie jeździectwa każda pora roku czy pogoda jest dobra. A Puszcza Augustowska zapewnia jej gościom niezapomniane przeżycia, jakich nie można już dziś doświadczyć w większości krajów europejskich.
Szlak konny Puszczy Augustowskiej i Mazur stanowi ciąg dróg i ścieżek o łącznej długości ok. 400 km, przeznaczonych do jazdy konnej wierzchem. Dopuszcza się również ruch pojazdów zaprzęgowych, tam gdzie pozwalają na to warunki terenowe. Większość trasy w okolicach Augustowa stanowią dukty leśne pozwalające na cwał, a 400-to metrowa przeprawa wodna nad jez. Sajno pozostawia niezapomniane wrażenia na każdym wędrowcu.
Szlaki rowerowe
Puszcza Augustowska oferuje rowerzystom bogatą sieć szlaków (łącznie 281 km), które przebiegają przez wszystkie najciekawsze zakątki Puszczy. Doskonałe trasy znajdą tutaj doświadczeni rowerzyści poszukujący wyzwań, jak i ci, którzy zechcą wybrać się na przejażdżkę z dziećmi. Na wyprawę rowerową po Puszczy nie trzeba zabierać własnego roweru – w Augustowie działają wypożyczalnie sprzętu oferujące rowery do wynajęcia od 10 zł/h lub 30zł/dzień.
GREEN VELO
Szlak rowerowy zlokalizowany w Polsce Wschodniej o długości ponad 2000 km. Trasa przebiega przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. W Augustowie zatacza pętlę przy jez. Sajno, biegnąc przez miasto, wzdłuż jez. Necko i Białego do jez. Studzienicznego i dalej w stronę gminy Płaska.
Turystyka piesza
Pasjonaci pieszych wycieczek i spacerów z kijkami na pewno nie będą zawiedzeni, wędrując wśród sosnowych lasów Puszczy Augustowskiej.
To jeden z największych polskich kompleksów leśnych o powierzchni 160 tys. ha (114 tys. ha na terenie Polski). W Puszczy Augustowskiej dominują drzewa iglaste: sosna i świerk, które stanowią doskonały filtr oczyszczający, a także wzbogacają powietrze w tlen, olejki eteryczne i fitocydy. Tak wyjątkowe warunki zachęcają do aktywnego spędzania czasu na licznych szlakach turystycznych. W drogę warto zabrać ze sobą: wygodne buty, aparat fotograficzny i kurtkę przeciwdeszczową. Późnym latem i jesienią przyda nam się także koszyk na grzyby.
Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie spacerować po Puszczy, idealnym miejscem na spacery czy uprawianie nordic walking będą miejskie bulwary nad rzeką Nettą i jez. Necko oraz nad kanałem Bystrym. Łączna długość miejskich ścieżek pieszo-rowerowych to ok. 10 km.
Kajakarstwo
Augustów jest wymarzonym miejscem do uprawiania kajakarstwa. Szlaki kajakowe na terenie Puszczy Augustowskiej (łącznie 347 km szlaków) są bardzo malownicze i nie sprawiają wielu trudności. Świetnie nadają się na wyprawę z dziećmi. Wypożyczalnie sprzętu oraz organizatorzy turystyki w Augustowie oferują jedno lub kilkudniowe wycieczki wraz z transportem sprzętu i osób oraz różnego rodzaju atrakcjami.
Żeglarstwo
Pojezierze Augustowskie przyciąga żeglarzy ciszą i spokojem oraz gościnnymi marinami przystosowanymi do cumowania i postoju jachtów. Żeglarze mają do dyspozycji połączone ze sobą Kanałem Augustowskim jeziora Necko (pow. 400 ha; max gł. 25 m) wraz z jez. Rospuda (pow. 104 ha; max gł. 10,5 m), jezioro Białe (pow. 476,6 ha; max gł. 30 m) oraz jez. Studzieniczne (pow. 251 ha; max gł. 30,5 m). Największe spośród jezior to Sajno (pow. 522 ha; max gł. 27 m).
Ceny wypożyczenia żaglówek w zależności od rodzaju wahają się od 120 – 250 zł/dzień. Wymagany jest patent sternika, a dla wszystkich chętnych w sezonie organizowane są przez augustowskie przedsiębiorstwa szkolenia zakończone egzaminem uprawniającym do żeglowania.
Żegluga Augustowska pierwsze rejsy zaczęła organizować w 1953 r. Z jej usług korzysta rocznie ok. 100 tysięcy pasażerów. Sezon żeglugowy rozpoczyna się
w kwietniu i trwa do późnej jesieni. Do dyspozycji gości żegluga oddaje 200-osobowe statki: Sajno i Serwy oraz 330-osobowy statek – katamaran Swoboda.
Rejsy w Augustowie:
- Rejs do Studzienicznej – przez jezioro Necko (pow. 400 ha; max gł. 25 m), jezioro Białe (pow. 480 ha; max gł. 30m) oraz jez. Studzieniczne
(pow. 250,1 ha; max gł. 30,5 m) połączone ze sobą Kanałem Augustowskim. W programie rejsu jest śluzowanie w Przewięzi oraz 20-minutowy postój
w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej. Czas trwania: 3 h, cena: 50 zł/os. - Rejs w Dolinę Rospudy – przez jezioro Necko (pow. 400 ha; max gł. 25 m) i jez. Rospuda (pow. 104 ha; max gł. 10,5 m). Czas trwania: 1 h, cena: 30 zł/os.
Żegluga Augustowska oferuje również rejsy specjalne, nocne oraz imprezy rozrywkowe. Na statkach odbywają się koncerty, przyjęcia okolicznościowe, szkolenia, a nawet przyjęcia weselne.
Augustów, ze względu na swoje malownicze położenie wśród czystych jezior i lasów Puszczy Augustowskiej, jest wymarzonym miejscem na wodne wyprawy.
W ofercie augustowskiej floty katamaranowej znajdują się rejsy w Dolinę Rospudy (40 zł/osoba) lub rejs Szlakiem Papieskim (60 zł/osoba). Wybrać się można również w dłuższe rejsy, np. 4-godzinny rejs do Swobody (70 zł/osoba), 6-godzinny rejs do Gorczycy (100 zł/osoba) oraz całodzienny rejs do Paniewa (150 zł/osoba). Ze wszystkich rejsów dzieci do lat 3 korzystają bezpłatnie.
Istnieje również możliwość wynajęcia całego katamaranu. Bardzo popularne są rejsy integracyjne, wieczory panieńskie czy kawalerskie, akordeonowe biesiady na statku.
Z pokładu łodzi można podziwiać uroki okolicznych jezior bez względu na panującą aurę. Ekskluzywne pojazdy wodne zapewniają gościom pełen komfort podróży. Statki dostosowane są też do przewozu pasażerów niepełnosprawnych.
Od 2014 roku po jeziorach augustowskich pływa stylizowana na jaćwieską łódź wojenną jednostka.
Podczas rejsu statkiem Jaćwież przez Dolinę Rospudy możemy przenieść się do czasów, kiedy na terenie Puszczy Augustowskiej panowali Jaćwingowie – poznać ich historię, ubiory, dowiedzieć się jak żyli w tamtych czasach.
Alternatywą dla katamaranów są stylizowane 11- osobowe gondole, które na życzenie klientów organizują rejsy w najbardziej malownicze zakątki pojezierza augustowskiego. Największym powodzeniem cieszy się obecnie rejs w Dolinę Rospudy (25 zł /dorośli, 15 zł/dzieci) oraz tzw. Szlak Papieski na jezioro Studzieniczne (50 zł/dorośli, 40 zł/dzieci). Koszt wynajęcia całej gondoli to ok. 140 zł za godzinę (trasa do uzgodnienia).
Źródła;
http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/jazda-konno
http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/rowery
http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/wycieczki-piesze
http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/kajaki
http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/zeglarstwo
http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/rejsy-statkiem
http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/gondole-katamarany