Najpopularniejszą formą rekreacji w okresie letnim w Augustowie jest odpoczynek nad wodą, kąpiele i plażowanie.

Plaża miejska z Molo Radiowej Trójki

Położona nad jeziorem Necko z drugim co do długości pomostem w Polsce i dobrą infrastrukturą. Molo ciągnie się wzdłuż brzegu jeziora na 147 metrów.
Każda z jego platform ma po sześć metrów szerokości. Dla plażowiczów są wydzielone cztery podświetlane kąpieliska (50 na 25 metrów każde), codziennie strzeżone przez ratowników. Na molo są też platformy widokowe, mała gastronomia i ogródek kawiarniany. Jest ono połączone z kompleksem bulwarów spacerowych. Tuż obok mola zlokalizowane są kolejno wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Plaża POSTiW z elektrycznym wyciągiem nart wodnych

Piaszczysta plaża z drewnianym pomostem, gdzie zlokalizowany jest elektryczny wyciąg nart wodnych.

Położony nad jez. Necko to zróżnicowany system przeszkód między drzewami z pięcioma trasami o różnym stopniu trudności, na których umieszczone zostały różne przeszkody i ciekawe atrakcje. To świetna propozycja spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu dla całej rodziny.

Plaża Bielnik nad jez. Necko przy ośrodku Marina Borki

Znajduje się tu boisko do siatkowej piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci i urządzenia fitness. Przy ośrodku Marina z pomostami i kąpieliskiem.

Plaża przy Sanatorium Augustów

Plaża zlokalizowana nad jez. Necko z placem do piłki plażowej, badmintona oraz punktem małej gastronomi. Na końcu plaży znajduje się miejsce rozrywki
dla najmłodszych z dużą zjeżdżalnią wodną (płatne) oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Ośrodek „Goła Zośka”

Legendarna plaża zlokalizowana 5 km od centrum miasta, gdzie można wynająć domek nad brzegiem jeziora Rospuda lub rozstawić namiot i korzystać z kąpieli słonecznych z dala od zgiełku miasta. Do dyspozycji gości plaża z miejscem na ognisko i wiatą.

Ośrodek Wypoczynkowy Skowronek

Znajduje się 5 km od centrum Augustowa, tuż za Kanałem Bystrym, na terenie Puszczy Augustowskiej nad jeziorem Sajno. Gwarantuje czyste jezioro otoczone lasami, tworzące strefę ciszy na pięknej plaży z pomostem i urządzeniami sportowymi tj. boiskami do gry w piłkę, huśtawkami.

Ośrodek Wypoczynkowy „Królowa Woda”

Dwie piaszczyste plaże nad jez. Sajno zlokalizowane 4 km od centrum miasta: jedna z pomostem, a druga „dzika” w lesie.

Ośrodek Wypoczynkowy „Patelnia”

Jedna z najsłynniejszych plaż nad jeziorem Białym zlokalizowana 9 km od centrum miasta. Piaszczysta plaża na zboczu skarpy stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku. Sama nazwa „Patelnia” pochodzi od tego, że można się tutaj smażyć jak na patelni. Znajdziemy tu też kilka zagospodarowanych miejsc,
gdzie można przysiąść przy stoliku, postawić grilla, czy też rozpalić ognisko.

Windsurfing

Augustów to miasto miłośników wszelkich sportów wodnych i turystyki aktywnej. Sportem zyskującym coraz większą popularność jest windsurfing,  a w Augustowie są idealne warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. Najtrudniejszym etapem nauki pływania na desce są pierwsze kroki – opanowanie podstaw żeglowania, a tego mogą nas nauczyć przeszkoleni instruktorzy sportów wodnych.

Gdzie pływać? Najlepiej na tych jeziorach, gdzie wiatr wchodzi bez problemu, np. na nieosłoniętym jeziorze Białym. A do nauki najlepsze są jeziora osłonięte, jak jezioro Necko.

Na desce pływać można od dziesięciu lat. Nie trzeba kończyć kursu żeglarskiego, posiadać patentu sternika. Trzeba tylko chcieć spróbować i wiedzieć, jak wiatr wieje.

Źródła;

http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/plazowanie

http://www.augustow.pl/pl/atrakcje/windsurfing