Nowoczesne muzeum, które w atrakcyjny sposób, m.in. z wykorzystaniem multimediów, przedstawia świat jeziora Wigry. Warto wybrać się na tą ciekawą wycieczkę.

Muzeum mieści się w budynku po dawnej stacji Stacji Hydrobiologicznej nad brzegiem jeziora Wigry. Wystawa stała jest prezentacją tego, jak wygląda życie w jeziorze Wigry, w jego głębiach, na jego powierzchni i na terenach, które jezioro otaczają. Sale wystawiennicze zostały tak zaaranżowane, aby jak najlepiej oddać klimat danego wycinka wigierskiego świata. 

Część wystawy poświęcona jest głębinom jeziora. W salach odtworzono m.in. strukturę uskoku dna z jamkami, w których zazwyczaj przebywają węgorze i miętusy. Aby odbyć podróż wgłąb jeziora, należy wsiąść do batyskafu i obejrzeć filmy wyświetlane na monitorach. Można też przez peryskop poobserwować krajobraz dookoła Wigier (zdjęcia z różnych okresów czasu).

Druga część wystawy prezentuje świat nad brzegami jeziora. Znajduje się tu m.in. sala z torfowym podłożem, sala z żeremiem i tamą bobrową czy pomostem, z którego można obejrzeć panoramę Wigier. W wielu miejscach do wykorzystania ekrany dotykowe, na których można wyszukiwać informacje, czy urządzenia pozwalające na odtworzenie głosów ptaków bytujących nad Wigrami.

Źródła;

https://suwalszczyzna.com.pl/info/miejsca/muzeum-wigier-w-starym-folwarku