Rosyjska twierdza zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, położona w gminie Goniądz. Położenie Twierdzy na zwężeniu doliny Biebrzy stanowiło naturalną obronę wodną. Położone dookoła bagna, trzęsawiska i rozlewiska Biebrzy stanowiły naturalną zaporę, dlatego carskie wojsko w połowie XIX wieku podjęło decyzję o budowie twierdzy. Forty twierdzy były wielokrotnie areną wielu walk obronnych. Obecnie w jednym z fortów znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec. 

Twierdza Osowiec byłą typowym obiektem zaporowym. Jej zadaniem było chronić szlak kolejowy oraz drogę Białystok- Królewiec. Prace fortyfikacyjne rozpoczęto według projektu i pod nadzorem gen. inż. Rościsława W. Krassowskiego od budowy zasieków i fortów.

W skład twierdzy wchodziły 4 forty: 

-Centralny – fort nr 1

-Zarzeczny – fort nr 2

-Szwedzki – fort nr 3

-Nowy – fort nr 4

Twierdza Osowiec tworzyła przykład skutecznego połączenia fortyfikacji stałej i polowej. Mimo militarnego charakteru budynków, budynki Fortu Centralnego zostały wykończone w sposób zawierający elementy dekoracyjne.

Zwiedzanie Twierdzy odbywa się wyłącznie w dni robocze. Przed planowanym zwiedzaniem należy zadzwonić do Twierdzy i upewnić się co do godzin otwarcia. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Do niedawna w Twierdzy stacjonowało wojsko.

Źródła;

https://suwalszczyzna.com.pl/info/miejsca/twierdza-osowiec